Podílové fondy: jak fungují a jak na nich vydělat

Jak funguje PIF?

Podílový fond (PIF) sdružuje peníze různých investorů, aby je společně investovali do některých finančních nástrojů: akcií, dluhopisů, nemovitostí nebo jiných.

Můžete si koupit podíl v tomto portfoliu. Nebo více podílů - jejich počet závisí na ceně pájky a částce, kterou jste přispěli.

Pai lze prodat, koupit nebo položit. V ideálním případě jeho cena roste každým dnem. Po nějaké době splácíte pay dražší, než jste zakoupili, a získáte příjem.

Likviduje prostředky PIFA zvláštní finanční organizace-správcovská společnost (UK). Rozhoduje se, které cenné papíry či jiná aktiva koupit, kdy je koupit a kdy prodat.

Jaké jsou Pify?

Hlavní charakteristikou PIFA je směr investic. Někteří si vybírají akcie, jiní dluhopisy, jiní měnu, nemovitosti nebo umělecké předměty. Mnoho podílů kombinuje aktiva několika typů najednou.

Fondy pro zkušené-kvalifikované-investory mohou investovat do téměř všech aktiv. Podíly pro drobné (nekvalifikované) investory směřují finanční prostředky do nejméně rizikových finančních nástrojů.

Podílové fondy mají také různé termíny prodeje a nákupu podílů.

  • Otevřené fondy
Jejich podíly si můžete koupit a splatit každý pracovní den. Peníze za splacený podíl přijde na váš účet ne okamžitě, ale za několik dní.

  •  Fondy obchodované na burze
Podíly těchto fondů jsou obchodovány na burze, jako jsou akcie a další cenné papíry. Můžete si je koupit nebo prodat kdykoliv během pracovních dnů burzy.

  • Intervalové fondy
Koupit a prodat své podíly je možné pouze v konkrétních intervalech — obvykle několikrát ročně.

  • Uzavřené fondy
Koupit podíly je možné pouze při vytváření fondu a prodávat-pouze tehdy, když je fond uzavřen.

Otevřené fondy investují zpravidla do likvidních aktiv, tedy do těch, které lze rychle prodat za reálnou cenu. Například v cenných papírech, po kterých je vždy poptávka.

Fondy obchodované na burze obvykle opakují strukturu jednoho z burzovních indexů, například indexu státních dluhopisů nebo indexu RTS. To znamená, že investují peníze do stejných aktiv a ve stejném poměru jako ve vybraném indexu. Jedná se vždy o nejlikvidnější nástroje, které lze okamžitě prodat na burze. Více informací o vlastnostech těchto podílových fondů si můžete přečíst v článku "fondy obchodované na burze, nebo ETF: co to je a zda stojí za to investovat do nich peníze".

Intervalové a uzavřené fondy investují peníze do méně likvidních aktiv. Riziko je větší, ale zisk může být větší.

Jaké jsou výhody Pythonů?

  •  Dostupnost
Počáteční částka investice do fondu může být malá

  • Profesionalita
Vaše peníze jsou spravovány odborníky v oblasti investic.

  • Pravděpodobný vysoký příjem
Zisk z investic do fondu může být větší než příjem z vkladu.

  • Nízké náklady
Pokud porovnáte investice do podílových fondů s nezávislým investováním, náklady jsou nižší. Podílový fond jako významný investor má výhodnější podmínky při správě finančních prostředků.

  •  Likvidita
Podíly otevřených fondů lze kdykoli prodat bez dalších ztrát.

  • Zvýhodněné zdanění
Není třeba platit daň z příjmu při růstu hodnoty majetku Pif. Daň z příjmu (NDFL) bude muset být zaplacena ve třech případech: pokud jste investovali do PIFU před rokem 2014 , nebo vydělali na podílech, nebo je prodali dříve než tři roky po nákupu.

Kolik stojí Pai?

Cena pájky se mění každý den a přímo závisí na hodnotě aktiv, do kterých jsou investovány prostředky. Cílem správcovské společnosti je investovat vaše peníze tak, aby tato hodnota neustále rostla. Je to růst ceny pájky a přinese vám příjmy, když se rozhodnete prodat své podíly.
Při nákupu podílů zaplatíte také příplatek, ve skutečnosti-provizi. Jeho maximální velikost může dosáhnout 1,5%, V závislosti na objemu investic a od agenta, přes který kupujete. A při prodeji Pay je jeho cena považována za slevu. To závisí na době držení podílů a podmínkách agenta, kterým splácí podíl, ale nepřesahuje 3% z celkové hodnoty.

Jakou daň je třeba platit z tohoto příjmu?

Záleží, kdy jste koupili podíly, jak rychle se rozhodli je prodat a kolik na nich vydělali.

Pokud jste koupili podíly otevřených podílů po 1. lednu 2014, vlastnili je více než tři roky a výsledný příjem byl nižší než určitá částka za rok, nemusíte platit NDFL.

V ostatních případech budete muset odečíst daň, jejíž výše bude záviset na vašich celkových příjmech za rok. Pokud vyděláte, včetně investic, více, NDFL bude 13%. Z výše příjmu, který bude vyšší, bude nutné odečíst daň 15%. Více o sazbě NDFL si můžete přečíst v textu "jaké daně platí investor".
Kde lze koupit a prodat podíly?
Koupit podíly můžete přímo od správcovské společnosti, od agenturní organizace (nejčastěji je to banka)nebo prostřednictvím makléře na burze. Stejně tak je možné prodávat Pai.

Čím riskuji?

Jak se říká, Kdo neriskuje, ten nemá příjmy z pay.

Hlavní rizika:

  • Investice nejsou pojištěny
Na rozdíl od bankovních vkladů nejsou investice do podílových fondů pojištěny státem, i když podíly byly získány prostřednictvím banky.

  • Příjem není zaručen
Investice na finančním trhu jsou vždy spojeny s rizikem. Stalo se například, že celý akciový trh "poklesl" a akcie i těch nejúspěšnějších firem ztrácely na ceně. Pokud byly fondy PIFA investovány do akcií, podíly také zlevnily, spíše než rostly. Čím vyšší je možný výnos konkrétního finančního nástroje, tím vyšší je riziko.

Rozhodl jsem se investovat peníze do PIFU. Jak to udělat?

1. Rozhodněte se, který fond vám vyhovuje

  • Na jak dlouho jste ochotni investovat peníze do PIF?
Pokud peníze můžete kdykoli potřebovat, je lepší zvolit otevřený fond, jehož podíly lze prodat, kdykoli budete chtít. Naopak, pokud nebudete potřebovat investované prostředky po dobu pěti nebo více let, je vhodný uzavřený fond.

  • Na jaká rizika jste připraveni?
Jaká je velikost dočasných ztrát, při kterých nebudete mít pocit úzkosti a touhy okamžitě prodat podíly? V závislosti na stupni rizika si můžete vybrat příslušná aktiva.

2. Porovnejte různé podílové fondy:

  •  podle výnosu v různých časových intervalech-lepší ne za jeden rok, ale alespoň za 3-5 let;
  •  aktiva, do kterých investují;
  •  na příplatky a slevy, které berou při nákupu a prodeji podílů;
  •  podle objemu získaných prostředků a čisté hodnoty aktiv.
Zkontrolujte, zda vybraný podíl obsahuje
Podrobné informace o podílových fondech jsou zveřejněny na internetových stránkách Národní asociace účastníků akciového trhu (NAUFOR). Tam si můžete prohlédnout, který fond spravuje konkrétní fond, a také porovnat výnosy podílových fondů za období od týdne do pěti let. Kromě toho je na webu filtr, který umožňuje porovnávat mezi sebou fondy určitého typu – například pouze otevřené nebo pouze intervalové.

3. Zjistěte vše o správcovské společnosti vybraného Pifu

  •  Zkontrolujte její licenci pro správu finančních prostředků PIF na internetových stránkách banky . Tam si můžete přečíst regulační akty, které regulují činnost správcovských společností.- Zjistěte, do jakých nástrojů UC investuje finanční prostředky vybraného Pifu. V investičním prohlášení by měly být popsány možné aktiva, omezení jejich výběru a rizika.
  •  Zjistěte výši odměny UC a dalších nákladů, které jsou hrazeny z majetku fondu.
  •  Vyšší odměna bude odůvodněna pouze v případě, že hodnota podílů spravovaných tímto UC roste rychleji než u jiných podobných podílů.

Co když správcovská společnost porušuje moje práva?

Pokud se domníváte, že Vaše práva jako investor porušují, podejte stížnost na banku . Tento regulátor dohlíží na fungování všech finančních institucí, včetně podílových fondů a správcovských společností.